Rodzaje skóry, z jakich wyprodukowane są nasze torebki

Rodzaje skóry, z jakich wyprodukowane są nasze torebki

Typologia skór, z jakich wykonywane są torebki czy portfele, przypomina bardziej rozbudowany algorytm, aniżeli niezależne od siebie rodzaje. W zależności od poszczególnych kryteriów wyróżnia się odrębne kategorie – główną jest pochodzenie skóry. To, z jakiego zwierzęcia została pozyskana, ma bardzo duży wpływ na właściwości, wygląd czy sposób, w jaki należy pielęgnować wyrób.

 

Czym się różni skóra bydlęca od koźlęcej?

 

Skóra galanteryjna pozyskiwana jest z różnych zwierząt – każda ma inne cechy pożądane w różnych kategoriach wyrobów. Świńska skóra świetnie nadaje się do produkcji odzieży ze względu na lekkość, elastyczność, a także stosunkowo niską cenę. Najchętniej wykorzystywana jest skóra bydlęca, którą charakteryzuje wytrzymałość oraz gładkość – doskonale sprawdza się jako surowiec do produkcji torebek czy butów. Z grubej i odpornej na rozciąganie skóry wołowej wykonuje się na przykład kurtki dla motocyklistów. Miękkie, a przy tym wytrzymałe są skóry jagnięce i cielęce, nierzadko stosowane do wykończenia cholewek eleganckich butów. Z niezwykle delikatnej skóry koźlęcej natomiast produkuje się takie wyroby galanteryjne jak rękawiczki. Za wyjątkowo luksusowe uchodzą egzotyczne skóry z aligatora, krokodyla lub węża.

 

Nubuk, zamsz, a może skóra licowa?

 

W zależności od rodzaju wykończenia czy przygotowania wyróżnia się kilka typów skóry – licową, surową, nubuk, zamsz, lakierowaną, groszkową, jak również wiele innych, mniej popularnych. Skórę licową charakteryzuje gładkość uzyskana przez odpowiednie wyprawienie, a także pokrycie woskiem lub innym podobnym preparatem. Skóra surowa ma szorstką powierzchnię – do jej podkategorii należy zamsz oraz nubuk. Te dwa materiały często są ze sobą mylone. Nubuk jest oszlifowaną wierzchnią warstwą skóry z krótkim włosiem. Zamszowa skóra ma nieco dłuższe włoski.

 

Lakier na gładkiej powierzchni, a może tłoczony wzór?

 

Niezwykle eleganckim materiałem na damskie torebki lub portfele jest lakierowana skóra. Idealnie gładka powierzchnia, wysoki połysk – to ponadczasowa klasyka, która nigdy na dobre nie wyjdzie z mody. Aby urzeczywistnić różne wizje projektantów, stosuje się metodę tłoczenia wzorów, które są niemożliwe do uzyskania w zupełnie naturalny sposób. Na skórach bydlęcych można na przykład odtworzyć lico skóry krokodylej lub wężowej – perfekcja wykonania jest w stanie nawet eksperta wprowadzić w błąd co do pochodzenia surowca. Popularnym wzorem jest skóra groszkowa – faktura przypomina naturalne pory skórne, uzyskuje się ją za pomocą specjalnej prasy rozgrzanej do określonej temperatury. Zapraszamy na zakupy w naszym sklepie z galanterią skórzaną – sprawdź wszystkie dostępne tutaj ekskluzywne damskie torebki!

Udostępnij ten wpis

Komentarz (1)

  • Emink Pozostaw odpowiedź %s

    Bez wątpienia torebki wyprodukowane ze skóry będą służyły nam dłużej niż te ze sztucznych materiałów, które szybko się przecierają i niszczeją. Obecnie na rynku mamy dużą ofertę torebek skórzanych od polskich producentów, które charakteryzują się wysoką jakością. Osobiście, bardzo podobają nam się wspomniane w artykule torebki ze skóry lakierowanej, jednak decydując się na taki model musimy mieć na uwadze, że są one podatne na zarysowania. Przy zakupie torebki skórzanej polecamy zwrócić uwagę na grubość skóry, zwłaszcza na uszach, w szczególności gdy planujemy używać torebki na codzień i mogą wylądować w niej ciężkie przedmioty.

    19 października, 2020 w 3:14 pm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *