Blog

Rodzaje skóry, z jakich wyprodukowane są nasze torebki

Typologia skór, z jakich wykonywane są torebki czy portfele, przypomina bardziej rozbudowany algorytm, aniżeli niezależne od siebie rodzaje. W zależności od poszczególnych kryteriów wyróżnia się odrębne kategorie – główną jest pochodzenie skóry. To, z jakiego zwierzęcia została pozyskana, ma bardzo duży wpływ na właściwości, wygląd czy sposób, w jaki należy pielęgnować wyrób.

 

Czym się różni skóra bydlęca od koźlęcej?

 

Skóra galanteryjna pozyskiwana jest z różnych zwierząt – każda ma inne cechy pożądane w różnych kategoriach wyrobów. Świńska skóra świetnie nadaje się do produkcji odzieży ze względu na lekkość, elastyczność, a także stosunkowo niską cenę. Najchętniej wykorzystywana jest skóra bydlęca, którą charakteryzuje wytrzymałość oraz gładkość – doskonale sprawdza się jako surowiec do produkcji torebek czy butów. Z grubej i odpornej na rozciąganie skóry wołowej wykonuje się na przykład kurtki dla motocyklistów. Miękkie, a przy tym wytrzymałe są skóry jagnięce i cielęce, nierzadko stosowane do wykończenia cholewek eleganckich butów. Z niezwykle delikatnej skóry koźlęcej natomiast produkuje się takie wyroby galanteryjne jak rękawiczki. Za wyjątkowo luksusowe uchodzą egzotyczne skóry z aligatora, krokodyla lub węża.

 

Nubuk, zamsz, a może skóra licowa?

 

W zależności od rodzaju wykończenia czy przygotowania wyróżnia się kilka typów skóry – licową, surową, nubuk, zamsz, lakierowaną, groszkową, jak również wiele innych, mniej popularnych. Skórę licową charakteryzuje gładkość uzyskana przez odpowiednie wyprawienie, a także pokrycie woskiem lub innym podobnym preparatem. Skóra surowa ma szorstką powierzchnię – do jej podkategorii należy zamsz oraz nubuk. Te dwa materiały często są ze sobą mylone. Nubuk jest oszlifowaną wierzchnią warstwą skóry z krótkim włosiem. Zamszowa skóra ma nieco dłuższe włoski.

 

Lakier na gładkiej powierzchni, a może tłoczony wzór?

 

Niezwykle eleganckim materiałem na damskie torebki lub portfele jest lakierowana skóra. Idealnie gładka powierzchnia, wysoki połysk – to ponadczasowa klasyka, która nigdy na dobre nie wyjdzie z mody. Aby urzeczywistnić różne wizje projektantów, stosuje się metodę tłoczenia wzorów, które są niemożliwe do uzyskania w zupełnie naturalny sposób. Na skórach bydlęcych można na przykład odtworzyć lico skóry krokodylej lub wężowej – perfekcja wykonania jest w stanie nawet eksperta wprowadzić w błąd co do pochodzenia surowca. Popularnym wzorem jest skóra groszkowa – faktura przypomina naturalne pory skórne, uzyskuje się ją za pomocą specjalnej prasy rozgrzanej do określonej temperatury. Zapraszamy na zakupy w naszym sklepie z galanterią skórzaną – sprawdź wszystkie dostępne tutaj ekskluzywne damskie torebki!

Udostępnij ten wpis